باغ ملی یا میدان امام خمینی، که روزگاری محل استراحت کاروان‌های در حال گذر از این دیار بوده، در مرکز شهر نجف‌آباد قرار گرفته و میدان اصلی این شهر است.

مقاله‌های مرتبط:

میدان امام خمینی شهر نجف‌آباد، متعلق به دوران پهلوی اول است و تا قبل از انقلاب اسلامی، باغ ملی نام داشته و سپس میدان امام خمینی نامیده شده است.

امروزه این میدان در مرکز شهر تاریخی و زیبای نجف‌آباد، با پارکی بزرگ و فضایی سبز، و وجود رستوران‌ها و مغازه‌های بسیار در اطرافش، به محلی برای تفریح و خرید کردن مردم و استراحتگاهی دلچسب برای مسافرانش تبدیل شده است.

باغ ملی نجف آباد

موقعیت جغرافیایی

شهر نجف‌آباد، قرار گرفته در استان اصفهان، چهارمین شهر پرجمعیت این استان بوده و با شهر اصفهان ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این شهر تاریخی، پر از باغ‌های زیبا و جذاب است و در دشتی هموار و وسیع در میام کوه‌های استان اصفهان، جای دارد. باغ ملی یا همان میدان امام خمینی، با ۸ خیابان برای ورود و خروج، در مرکز شهر نجف‌آباد قرار گرفته است.

آدرس: استان اصفهان، نجف‌آباد، حکیم ۶۲

موقعیت جغرافیایی باغ ملی در نجف‌آباد

قدمت و نام‌گذاری

نجف‌آباد، شهری با پیشینه‌ی پربار تاریخی است و موقعیت جغرافیایی و تجاری بسیار خاصی داشته است. این شهر در دوران شاه عباس اول صفوی با طراحی شیخ بهایی، برای به وجود آوردن شهری مدرن و نظامی در نزدیکی اصفهان، ساخته شد. نزدیکی بسیارش به شهر اصفهان، و قرار گرفتنش بر سر مسیر سفر کاروان‌ها به عراق، و استان‌هایی از جمله خوزستان، باعث به وجود آمدن این موقعیت خاص در دوران صفویه و قاجار است. در طول تاریخ، جهانگردان بسیاری از این شهر در سفرنامه‌هایشان نام برده‌اند.

باغ ملی نجف آباد

میدان امام خمینی یا باغ ملی و فضای سبزش، بازمانده از باغی بزرگ و زیباست که ۳۰۰ سال پیش در این محل، برای استراحت کاروانیان در حال گذر ساخته شده بوده است. دلیل نام‌گذاری و خواندنش به این نام توسط مردم، این است که باغ هیچوقت مالک خصوصی نداشته است.

باغ ملی نجف آباد

مشخصات

باغ ملی بیضی شکل است و ده‌ها مسیر ورود و خروج دارد. این گذرها که در قدیم‌الایام محل تجارت کالا و کسب و کار مردم این شهر بوده‌اند، امروزه نیز محلی برای خرید و فروش و پر از مراکز تفریحی و تجاری است. از ده‌ها گذر این باغ، فقط ۸ مسیر ورودی به میدان باقی مانده که خودروها می‌توانند از آن‌ها وارد شده، میدان را دور زده و خارج شوند.

باغ ملی نجف آباد

از بناهای تاریخی معروف شهر نجف‌آباد در مجاورت باغ ملی، مسجد جامع نجف‌آباد و مسجد تاریخی نصیر را می‌توان نام برد که هر دوی آن‌ها قدمت تاریخی دارند.

باغ ملی نجف آباد

اگر روزی گذرتان به استان اصفهان و شهر نجف‌آباد افتاد، استراحت و گردش در این محل، خالی از لطف نیست.

باغ ملی نجف آباد

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها